Organizator:

Część drużyn może odetchnąć z ulgą

Podziel się

Pierwszy dzień zmagań w Kulinarnym Pucharze Polski już za nami. Cztery zespoły mają już rywalizację za sobą, ale czeka nas kolejny dzień pełen wrażeń i emocji.

W poniedziałkowy poranek wszystkie drużyny Kulinarnego Pucharu Polski zebrały się w celu odprawy i wylosowania kolejności uczestnictwa w konkursie.

Losowanie wyłoniło uczestników pierwszego dnia, a wśród nich znalazły się drużyny:

Stanowisko 2
Przemysław Gościniak  i Bartłomiej Kornacki

Stanowisko 3
Tomasz Ziółkowski i Oliwier Kowalczyk

Stanowisko 4
Paweł Kubera i Bartosz Górka

Stanowisko 5
Bartosz Rossa i Wojciech Nogacz

Przez oba dni są z nami Joanna Brodzik i Tomasz Purol, którzy relacjonują nam pracę kucharzy i umilają czas całej widowni. To dzięki nim dokładnie wiemy na jakim etapie pracy są zawodnicy i co dokładnie tworzą w swoich specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Dania przygotowane przez zawodników zachwycają swoim wyglądem i jak relacjonuje jury, smakiem również potrafią pozytywnie zaskoczyć. Poniedziałkowe drużyny zaserwowały, m.in. jako danie główne comber z sarny podany z darami ziemi i sosem z sarniny, na przystawkę kurczaka kukurydzianego z burakiem, chlebem słodowym, pasternakiem, soją edemame , truflą i ziemniakiem, czy pomidora, pyłkiem pszczelim, sorbetem i maliną jako deser.

Był to emocjonujący dzień, szczególnie dla uczestników, którzy poszli na pierwszy ogień w tegorocznej edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Drużyny walczące o zwycięstwo w pierwszym dniu konkursu mogą już odetchnąć z ulgą, natomiast przed pozostałymi drużynami, wtorek pełen konkursowych zmagań.