Organizator:

Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej. Co symbolizuje, co daje konsumentom i jak je stosować?

Podziel się

Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej to połączenie dwóch symboli: flagi europejskiej oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju.

Logo produkcji ekologicznej UE ułatwia konsumentom rozpoznanie produktów ekologicznych i pomaga rolnikom we wprowadzaniu ich do obrotu w całej UE. Logo daje konsumentom pewność co do pochodzenia i jakości ekologicznej żywności i napojów, a jego obecność na produkcie oznacza, że produkt ten jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi produkcji ekologicznej. Oznacza to, że takie produkty muszą spełniać unijne wymogi dotyczące metody produkcji, przetwarzania, transportu, przechowywania i dystrybucji – wszystkie etapy są kontrolowane w ramach dedykowanego systemu nadzoru.

W przypadku stosowania logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, etykieta opakowanej żywności ekologicznej musi zawierać również oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano surowce rolne, z których składa się ten produkt. W przypadku, gdy etykieta opakowanej żywności zawiera sformułowania odnoszące się do ekologicznej metody produkcji, np. eko, bio – wówczas na etykiecie musi znajdować się również kod jednostki certyfikującej, której podlega podmiot, realizujący ostatni etap produkcji lub przygotowania produktu ekologicznego.

Chcesz zostać partnerem KPP? Masz pytania?

Sylwia Rogowicz
Sylwia Rogowicz