Organizator:

"Smaki Galicji" rozstrzygnięte. Konkurs wyłonił kolejnych finalistów

Podziel się

Krzysztof Kowalski i Kamil Bujdasz – to zwycięska drużyna konkursu „Smaki Galicji w Dębowym Dworze”, rozegranego we wtorek, 21 czerwca. Obu młodych mistrzów kuchni będzie można podziwiać także we wrześniu, podczas finału Kulinarnego Pucharu Polski.

Tematami tegorocznych „Smaków Galicji”, po raz pierwszy rozegranych w Dębowym Dworze w Rudzie Różanieckiej były ryby. Konkursowe zmagania rozpoczęły się nietypowo, bo od symbolicznego połowu suma. Kucharskie duety musiały same wypłynąć na wody zalewu i tam „złowić” rybę, która stała się podstawą do przyrządzenia dania głównego.

Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów, które przez dwie godziny – oprócz wspomnianego dania głównego – przygotowywały też zupę i koktajl. Do przyrządzenia tego ostatniego niezbędne były polskie owoce sezonowe oraz płynny nośnik koktajlu, np. śmietana, jogurt, maślanka, kefir, sok owocowy. Sam koktajl mógł być wzbogacony alkoholem. Jak się okazało, koktajl był nie lada wyzwaniem.

Jury degustacyjne w składzie Piotr Szczygielski (przewodniczący), Jarosław Uściński, Mirosław Reszczyk, Maciej Grubman i Marcin Prugman oraz sędzia techniczny Kamil Tłuczek  nie miało wątpliwości. Ogłaszając wyniki wskazało, że werdykt był w tym roku jednogłośny.

Pierwsze miejsce zajęli Krzysztof Kowalski i Kamil Bujdasz, na co dzień reprezentujący Szklane Lniane. Oprócz okazałego pucharu, medali, nagród rzeczowy obaj otrzymali upragnioną nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski oraz vocher na wyjazd na Olimpiadę kulinarną do Luksemburga. – Chciałem tylko powiedzieć, że to dla mnie spełnienie marzeń – mówił, nie kryjąc wzruszenia Krzysztof Kowalski.  

Drugie miejsce zajęli Maksym Trushkin i Emil Buczyński z Ziomki Poziomki, a trzecie Dominik Świątecki i Filip Kaczorowski z poznańskiej restauracji Cucina.